Olimpos Çamlık Pansiyon En önemli SİT Alanı : Olimpos !
En önemli SİT Alanı : Olimpos !
En önemli SİT Alanı : Olimpos !

Hepimizin malumu olduğu üzere Akdeniz sahil şeridi boyunca sayısız koy , deniz kenarı , kumsal malesef büyük otellerin talanına uğradı . Nerede el değmemiş bir deniz olsa çevre bilinci bir kenara koyuldu ve istimlak edildi. Türkiye’de turizmin geldiği noktada Akdeniz kıyı şeridinden geçen yıl Başbakan’ın kendisi bile  dert yandı. Aşırı yapılaşma doğal dengeyi büyük ölçüde bozdu.

Tüm bu keşmekeşliğin ulaşmadığı az sayıda koy kaldı ve bunlardan belkide en önemlisi OlimposOlympos‘u bilenler bilir ama bilmeyenler için anlatalım  ; Olimpos’ta denize sıfır tesis bulunmamaktadır. Denize ulaşmak için en az 300-400 metre yürümeniz gerekir. Bunun sebebi ise deniz ile işletmeler arasında kalan Antik Kent’tir. Birinci dereceden SİT alanı olan Olimpos Antik Kent sayesinde Olimpos Koyu çevresine insan eli değmemiştir. Plaj ücretsizdir , şezlong vs gibi ücretler  talep edilmez. Bundan daha da önemlisi İnsanın uzak kalması sayesinde Olimpos Koyu denizi güzelliğini ve doğallığını hala koruyabilmektedir.

Büyük bir vadi içerisinden dere kenarından yürüyerek denize ulaşabiliyorsunuz ve yürürken Antik Kent’in içinden geçiyorsunuz. Çok eski tarihlere dayanan geçmişe sahip kaya mezarların ise hemen yanından geçiyorsunuz.

Olympos sizlere sadece deniz – kum – güneş sunmuyor. Olympos hem özgür bir ruhun adı , hem doğallığın hem de tarihin adıdır.

Olympos Çamlık Pansiyon ise sizleri bu güzelliklerin içerisinde misafir eden ev sahibiniz !